Druk 3D w sporcie

Druk 3D w sporcie znajduje już od jakiegoś czasu poczesne miejsce. W dziedzinie, w której znaczenie mają niekiedy tysięczne sekundy i minimalne różnice, wciąż poszukuje się wsparcia w technologii, która nierzadko przecież może zaważyć na ostatecznym wyniku.

I choć wciąż w sporcie najbardziej cenimy talent, pracę i determinację zawodników, to nie jest tajemnicą, że za ich sukcesem stoi nie tylko sztab ludzi, ale również stosowanie nowoczesnych technologii, takich jak 3D.

Druk 3D w sporcie i materiały

W drukowaniu 3D stosuje się obecnie ogromną ilość różnego rodzaju materiałów o różnych (pożądanych w danym sporcie lub też w danym przypadku) właściwościach. Materiały te, nazywane filamentami, mogą być odporne na naciski, naprężenia i uderzenia. Stosowanie druku 3D w wytwarzaniu krótkich, limitowanych serii, nie jest tu problemem, podczas gdy wytworzenie ich przy użyciu tradycyjnych metod byłoby nieopłacalne.

Druk 3D w sporcie
Druk 3D w sporcie / Zastosowanie przemysłowych drukarek 3D w sporcie

Wykorzystanie druku 3D w sporcie

Druk 3D w sporcie ma szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się go do produkcji pojedynczych elementów sprzętów sportowych, a także do tworzenia spersonalizowanego obuwia sportowego. Co więcej, druk 3D może być również stosowany w produkowaniu elementów służących zwiększeniu efektywności treningu.

Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Druk 3D w sporcie a sprzęt

Druk 3D w sporcie wykorzystuje się zarówno do tworzenia całych sprzętów sportowych, jak i ich elementów.

Na przykład:

  • Komponenty do paralotni i rowerów,
  • Nagolenniki piłkarskie,
  • Ochraniacze na zęby,
  • Kaski piłkarskie,
  • Rękojeści w pistoletach pneumatycznych,
  • Opony rowerowe.

Zobacz jak wykorzystać przemysłowe drukarki 3D sprawdzając możliwości jakie daje druk 3D na zamówienie.

Bezpowietrzne opony rowerowe 3D

K-AMUG, południowokoreańskie stowarzyszenie, zaprezentowało prototyp lekkich, bezpowietrznych opon rowerowych powstałych przy użyciu drukarki 3D. Produkt ten ma duże szanse znaleźć zastosowanie wśród profesjonalistów. Opracowana prze K-AMUG metoda produkcji pozwala na zmniejszenie masy opony (1,89 kg) aż o 17% w porównaniu do standardowej opony (2,27 kg).

Jak zapewniają projektanci, opony takie pozwolą na uzyskanie lepszych wyników w sporcie niż w przypadku konwencjonalnych rozwiązań. Dodajmy jeszcze, że bezpowietrzna opona została wyprodukowana z elastycznego TPU, a jej wypełnienie stanowi kratownica, która utrzymuje odpowiednią wytrzymałość i sprężystość opony. Jej wymiary to 700 mm średnicy na zewnątrz, 622 mm średnicy wewnątrz koła i 20 mm szerokości.

Druk 3D w sporcie. Obuwie

Ciekawe zastosowanie druku 3D w sporcie przedstawił między innymi Luc Fusaro, który w swojej pracy dyplomowej, obronionej na Royal College of Art in London, zaprezentował buty dla sportowców wykonane w technologii 3D. Tworzy się je dla konkretnej osoby. Składają się z jednej części i są idealnie dopasowane do stopy. Zdaniem projektanta, buty takie mają poprawiać efektywność biegacza aż o 3,5%. Sportowe buty 3D wykonane zostały z nylonu (proszku poliamidowego) i są bardzo lekkie. Jeden but waży zaledwie 96 g.

Drukarki 3D w sporcie
Drukarki 3D w sporcie

Druk 3D w sporcie a treningi

Technologię 3D wykorzystuje się obecnie między innymi do produkcji akcesoriów, które pomagają poprawić technikę gry w tenisa.

A oto one:

  1. Double net, siatka, którą umieszcza się powyżej standardowej siatki na stole. Pomaga ona sportowcom poprawić precyzję w odbijaniu piłki.
  2. Ping phone, element utrzymujący smartfon zawodnika w czasie filmowania jego gry, co pozwala w następnym kroku na analizę jego techniki.
  3. Tester bat, urządzenie służące kontroli przyczepności okładziny znajdującej się po obu stronach rakietki (dodajmy tu, że przepisy Międzynarodowej Federacji Tenisa Stołowego dokładnie określają wymagania dotyczące gładkości powierzchni tych okładzin, a Tester bat to sprzęt, który został uznany jako oficjalne narzędzie do oceny rakiet sportowców).

Zobacz też jak druk 3D pomógł stworzyć lepszy rower spinningowy.

Druk 3D w sporcie osób z niepełnosprawnościami

Druk 3D okazuje się niezastąpiony także w sporcie osób z niepełnosprawnościami, gdzie indywidualne dopasowanie sprzętu odgrywa niekiedy kluczową rolę. Najlepszym przykładem zastosowania tej technologii jest przypadek triatlonisty Floriana Jouanny, niemal całkowicie sparaliżowanego sportowca, który ukończył ekstremalne zawody Ironman.

Dodaj komentarz