Rower spinningowy czy trenażer?

Rower spinningowy czy trenażer? Oba te rozwiązania pozwalają na kolarskie treningi w domu, ale stanowczo różnią się między sobą. W tym artykule wyjaśniamy różnice i rozwiewamy wątpliwości związane z tymi urządzeniami.

Rower spinningowy i trenażer – dlaczego warto je kupić

Kolarstwo to dziedzina sportu, którą najprzyjemniej uprawia się późną wiosną, latem i wczesną jesienią. A co z pozostałymi porami roku? Deszcz, chłód i wcześnie zapadający mrok nie zachęcają do jazdy na rowerze, a czasem wręcz ją uniemożliwiają.

Rozwiązaniem może okazać się trening w domu. Niezależnie od tego, czy wybierzemy rower spinningowy, czy trenażer:

  • Nie mokniemy i nie marzniemy
  • Nie wdychamy smogu
  • Nie musimy czyścić błota z roweru
  • Możemy przygotować się do nadchodzącego sezonu

Rower spinningowy czy trenażer? Różnice

Czym się różnią rower spinningowy i trenażer rowerowy? Wystarczy rzut oka na oba rozwiązania, by odpowiedzieć na to pytanie.

Rower spinningowy to rodzaj roweru stacjonarnego o specyficznej budowie i zastosowaniu. Składa się ze stalowego stelaża, ergonomicznej kierownicy, niezbyt wygodnego siodełka oraz koła zamachowego umieszczonego w taki sposób, by uczynić konstrukcję jeszcze bardziej stabilną. Spinning uważany jest za trening wytrzymałościowy, bardzo wymagający, w którym pracujemy całym ciałem. Możemy spalić nawet 1000 kalorii na godzinę!

Trenażer rowerowy to z kolei urządzenie zazwyczaj mniejsze, tańsze, które jednak wymaga od nas własnego roweru. W zależności od rodzaju trenażera, albo jedziemy po odpowiednio umieszczonych rolkach, albo mocujemy rower do specjalnego stelaża. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że możemy korzystać z ukochanego jednośladu nawet zimą.

Jaki Trenażer rowerowy
Jaki Trenażer rowerowy

Rower spinningowy czy trenażer? Zalety roweru spinningowego

Rower spinningowy ma kilka cech, które dają mu przewagę nad trenażerem rowerowym:

  • Nie musimy posiadać dodatkowych akcesoriów (własnego roweru);
  • Nie zużywamy części eksploatacyjnych do roweru (opony, dętki);
  • Możemy prowadzić nawet bardzo wymagający trening;
  • Dzięki regulacji może go używać każdy z domowników.

Żeby nie było łatwo, trenażer rowerowy jest lepszy od spinningu w niektórych aspektach…

Rower spinningowy czy trenażer? Zalety trenażera rowerowego

  • Trenażer rowerowy jest zazwyczaj tańszy (choć to zależy od modelu);
  • Możemy ćwiczyć na własnym rowerze, co bardziej przypomina dotychczasową jazdę;
  • Jest mniejszy, nie zajmuje tyle miejsca i pozwala na łatwe transportowanie go;
  • Możemy spakować go do specjalnej torby i pojechać na wspólny trening ze znajomymi.

Rower spinningowy czy trenażer? Co wybrać? Jak żyć?

Jak widać, nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, czy lepszy będzie rower spinningowy, czy trenażer. Wszystko zależy od naszych oczekiwań od treningu w domu, budżetu i tego, jaki sprzęt już posiadamy.

Jeśli rower to w naszym przypadku nie tylko hobby dla zabicia wolnego czasu, lecz startujemy również w zawodach i podchodzimy do tego z pełną powagą, być może warto zainwestować w oba urządzenia.

Niezależnie od tego, czy wybierzemy rower spinningowy, czy trenażer, pozwoli nam to utrzymać kondycję do rozpoczęcia sezonu, być może schudnąć, poprawić swój wygląd i samopoczucie i rozbudować tkankę mięśniową.

Jeśli trening w domu oznacza nudę, możemy sobie z nią łatwo poradzić. Urządzenia bardziej zaawansowane pozwalają na symulację treningu na różnych trasach, a nawet wyświetlają nam wirtualny podgląd otoczenia i umożliwiają rywalizowanie z innymi osobami! Natomiast mając nawet tani, prosty sprzęt, możemy się zająć oglądaniem serialu, słuchaniem audiobooka czy nauką nowego języka.

Rower spinningowy czy trenażer? Kryteria wyboru

O ile budowa roweru spinningowego jest w miarę prosta, a poszczególne modele różnią się między sobą tylko dodatkowymi funkcjami czy rodzajem zastosowanych materiałów, o tyle trenażery rowerowe występują w wielu wariantach. Wyróżniamy trenażery:

  1. Z oporem powietrznym – najprostsze i najtańsze, dedykowane raczej amatorom;
  2. Rolkowe – również proste i tanie, jednak bardzo funkcjonalne, wymagają dobrej równowagi;
  3. Magnetyczne – bardziej profesjonalne, rower montuje się do specjalnej ramy;
  4. Hydrauliczne – montaż roweru wymaga zdjęcia tylnego koła, najdroższe i najbardziej zaawansowane rozwiązanie.

Rower spinningowy i trenażer – zasady treningu

Trenując w domu, czy to na rowerze spinningowym, czy trenażerze, musisz pamiętać o własnym komforcie i bezpieczeństwie. Nigdy nie zaczynaj ćwiczeń bez rozgrzewki. Ubieraj się wygodnie, w naturalne, przewiewne tkaniny. Pamiętaj o dobrym nawodnieniu. Zaplanuj trening zgodnie ze stopniem zaawansowania i celami, jakie chcesz osiągnąć. Jeśli masz jakieś wątpliwości, skontaktuj się z profesjonalnymi trenerami, którzy zadbają, by Twój trening był bezpieczny i przynoszący efekty.

Jaki Rower spinningowy
Jaki Rower spinningowy

Rower spinningowy czy trenażer? Cena

Cena najtańszego roweru spinningowego to około 500 złotych, natomiast najdroższe urządzenia tego typu mogą kosztować nawet 10 tysięcy złotych! Średnio za rower spinningowy dobrej jakości zapłacimy 1500-2000 złotych. Jeśli chodzi o trenażer rowerowy, jego cena zaczyna się od 400 złotych za całkiem sensowne urządzenia, a kończy również w podobnej kwocie 8 czy 10 tysięcy złotych za trenażer oferujący szereg dodatkowych funkcji i wirtualną rzeczywistość.

Rower spinningowy czy trenażer? Opinie

Według większości opinii wybór między rowerem spinningowym a trenażerem zależy od wielu czynników. Można usłyszeć całkiem rozsądne głosy, że planując kupno któregoś z urządzeń, warto zdecydować się na trenażer, ponieważ rowery spinningowe możemy znaleźć w większości siłowni. A jaka jest Wasza opinia? Zachęcamy do podzielenia się przemyśleniami w komentarzach.

Gdzie kupić rower spinningowy i trenażer?

Zarówno jedno, jak i drugie urządzenie zakupimy w dobrym sklepie sportowym lub w Internecie. Warto wziąć pod uwagę, że transport trenażera będzie z reguły tańszy, bo jest on mniejszy i lżejszy, natomiast za dostawę roweru spinningowego możemy zapłacić całkiem sporo.
Rowery spinningowe oferują tacy producenci, jak Kettler, Scud, OEM, Hertz, Malatec i inni. Natomiast trenażery rowerowe znajdziemy w ofercie m.in. Btwin, Elite, Bkool i innych.

Dodaj komentarz