Rower spinningowy

Rower spinningowy wywodzi się z kolarstwa, a za jego początek uznajemy 1989 rok. Wykorzystują go przede wszystkim profesjonalni kolarze do ćwiczeń poza sezonem, a także pomiędzy kolejnymi startami, lecz polecamy go także niektórym amatorom.

Na pierwszy rzut oka przypomina zwykły rowerek stacjonarny – podobnie jak on, służy do symulowania jazdy na rowerze w zaciszu własnego domu lub w siłowni, ale różni się kilkoma aspektami.

Rower spinningowy Ranking
Jaki Rower spinningowy?
Ranking najlepszych >>>

Co to jest rower spinningowy?

Rower spinningowy jest urządzeniem do ćwiczeń, przeznaczonym do domu, jak i na siłownię. Posiada bardzo stabilną konstrukcję, siodełko nie jest zbyt wygodne, a kierownica przypomina tę z profesjonalnych kolarzówek. W ogóle, jazda na rowerze spinningowym ma stanowić jak najbardziej wierną symulację kolarstwa.

Spinning to trening przede wszystkim wytrzymałościowy, dość wymagający, dlatego polecamy pierwsze ćwiczenia wykonywać pod okiem wykwalifikowanego trenera.

Rower spinningowy
Rower spinningowy / Jaki wybrać i kupić? Ranking najlepszych, opinie sportowców i porównanie cen

Rower spinningowy a rowerek stacjonarny – różnice

Podstawową różnicą między rowerkiem stacjonarnym a rowerem spinningowym jest grupa klientów, którzy sięgają po te urządzenia. Rower spinningowy przeznaczony jest dla osób aktywnych fizycznie, przede wszystkim kolarzy, którzy chcą utrzymać formę również zimą. Trening wymaga dużo wysiłku i wytrzymałości.

Zwykły rowerek stacjonarny to natomiast urządzenie do ćwiczeń dedykowane tak naprawdę wszystkim, a przede wszystkim amatorom, od osób, które chciałyby budować tkankę mięśniową nóg, poprzez te, które zamierzają schudnąć, aż do osób niepełnosprawnych, chorych i rehabilitujących się po kontuzjach.

Znaczącą różnicę odczujemy także w cenie, bo rowery spinningowe są stanowczo droższe.

Zalety roweru spinningowego

Rower spinningowy to doskonała jakość treningu, dlatego dedykowany jest przede wszystkim profesjonalistom i ambitnym amatorom. Jego wyjątkowa konstrukcja sprawia, że możliwe są na nim nawet bardzo intensywne ruchy bez ryzyka wywrotki. Na rowerze spinningowym przyjmujemy pozycję bardzo zbliżoną do tej na kolarzówce – pochyloną, wręcz zgarbioną. Jazda jest dynamiczna, pracujemy właściwie całym ciałem, przez co spalamy nawet 1000 kalorii na godzinę! Przy tym, okazuje się, że spinning to stosunkowo mało kontuzyjny sport.

Spinning poprawia wydolność krążeniowo-oddechową, pomaga schudnąć i utrzymać formę, a nawet walczyć z cellulitem czy rozstępami. Działa przede wszystkim na mięśnie nóg, ud, pośladków, brzucha, równomiernie modelując sylwetkę i ujędrniając skórę.

Zobacz też jak wybrać etui na rower na telefon 6 cali.

Funkcje dobrego roweru spinningowego

Dobry rower spinningowy posiada mocną konstrukcję z kołem zamachowym w przedniej części urządzenia, w którym stosuje się opór mechaniczny. Posiada zabezpieczenia przed wysuwaniem się stóp z pedałów, możliwość ćwiczeń w różnych trybach (pod górkę, z górki, pod wiatr i inne), a nawet komputer, przygotowujący dla nas odpowiedni plan treningowy.

Jak trenować na rowerze spinningowym?

Trening na rowerze spinningowym w domu lub na siłowni, aby był bezpieczny, musi się odbywać przy zachowaniu kilku podstawowych zasad. Zaczynamy od wygodnego, oddychającego stroju, a także porządnej rozgrzewki. Możemy sobie włączyć dynamiczną muzykę, by ćwiczenia przebiegały w przyjemnej atmosferze.

Pamiętajmy także, by:

  1. Znaleźć plan treningowy dostosowany do stopnia zaawansowania;
  2. Wykonywać wszystkie etapy treningu w sposób skrupulatny;
  3. Nie przesadzać z długością treningu;
  4. Kontrolować parametry treningu, a także reakcje swojego ciała, na przykład pracę serca;
  5. Po treningu wykonać ćwiczenia rozluźniające.

Jeśli masz wątpliwości lub uważasz, że Twoja wiedza jest niewystarczająca do podjęcia bezpiecznego treningu, namawiamy do konsultacji z profesjonalnym trenerem.

Jaki Rower spinningowy
Jaki Rower spinningowy wybrać? Cena, ranking i opinie

Najlepszy rower spinningowy – na co zwrócić uwagę?

Wybierając najlepszy model roweru spinningowego dla siebie, zwróćmy uwagę na jego konstrukcję. Powinna się składać ze spawanej stali, bez elementów z tworzyw sztucznych, które przy intensywnym treningu mogłyby popękać.

Po drugie, sprawdźmy kształt kierownicy. Ta powinna być ergonomiczna i dostosowana do naszych potrzeb. Zwróćmy też uwagę na możliwość regulacji, zarówno w pionie, jak i w poziomie, by jak najlepiej dostosować rower do ciała.

Poszukując najlepszego roweru spinningowego, rozglądajmy się za modelami wyposażonymi w wyświetlacze oraz komputery pokładowe, które poprowadzą nas przez trening i nakreślą plan działania, w zależności od naszych celów, wagi czy stopnia zaawansowania. Miłym dodatkiem może być uchwyt na bidon i smartfon lub tablet.

Szukajmy urządzenia ze zintegrowanymi kółkami transportowymi. Sprawdźmy też gabaryty, by urządzenie na pewno pasowało do naszego mieszkania. Nie chcemy stanąć w sytuacji, gdy wydamy pół pensji na dobry rowerek spinningowy, a okaże się, że jest za duży i zajmuje znaczącą powierzchnię naszego lokum, przez co musi stać bezczynnie w piwnicy.

Przy okazji sprawdź też ten tekst opisujący „Porównanie przyśpieszeń na poziomie kręgów L5/S1 w różnych pozycjach jazdy na rowerze stacjonarnym”.

Cena roweru spinningowego

Ile kosztuje rower spinningowy? To zależy, na jakie parametry liczymy i do jakich zastosowań chcemy go zakupić. Najbardziej podstawowe modele, dedykowane raczej amatorom, to wydatek około 500 złotych. Większość rowerów spinningowych kupimy w przedziale od 1500 do 3000 złotych, natomiast najbardziej zaawansowane urządzenia, dedykowane siłowniom i profesjonalnym sportowcom to wydatek nawet 8 czy 10 tysięcy złotych.

Najlepszy Rower spinningowy
Najlepszy Rower spinningowy

Opinie o rowerach spinningowych

Rower spinningowy zyskuje na popularności nawet wśród amatorów. A czy Wy zetknęliście się z tym urządzeniem, na przykład na siłowni? A może posiadacie je w domu? Czekamy na Wasze opinie o rowerach spinningowych!

Gdzie kupić dobry rower spinningowy?

Rowery spinningowe znajdziemy w profesjonalnych sklepach sportowych, jak również w Internecie – tu jednak trzeba doliczyć koszt transportu, który może wynieść dość sporo, biorąc pod uwagę rozmiar i wagę urządzenia.
Producenci, który oferują rowery spinningowe, to na przykład Malatec, Scud, OEM, Hertz, Kettler i inni.

Rower spinningowy / Ranking najlepszych

Rower spinningowy to spora inwestycja, choć trzeba pamiętać, że pieniądze wykładamy na nasze zdrowie, dobrą formę i samopoczucie. Aby ułatwić Wam wybór odpowiedniego urządzenia, które posłuży latami, przygotowaliśmy ranking najchętniej kupowanych rowerów spinningowych.

[skapiec-popular id=”2207″ filtr=”3.2″ amount=10]

Dodaj komentarz