Trenażer rowerowy

Trenażer rowerowy to sposób na to, by nawet zimą, gdy słupki rtęci spadają sporo poniżej zera, cieszyć się treningami na swoim ulubionym jednośladzie. W okresie jesienno-zimowym zazwyczaj skupiamy się na tworzeniu planów na kolejny sezon, ale dzięki trenażerowi nie musimy na nich poprzestawać, a możemy zacząć je realizować i jeszcze lepiej przygotować się do wiosny i lata.

Co to jest trenażer rowerowy?

Trenażer rowerowy to konstrukcja, która – w dużym uproszczeniu – pozwala na jazdę na rowerze w domu. Od rowerka stacjonarnego odróżnia ją to, że korzystamy z dowolnego jednośladu – najlepiej naszego ukochanego, na którym dobrze nam się jeździ. Dzięki temu ani my, ani nasz rower nie rozleniwimy się przez okres jesienno-zimowy.

Dlaczego warto kupić trenażer rowerowy?

Trenażer rowerowy ma sporo zalet, o części z nich już wspomnieliśmy. W przeciwieństwie do rowerka stacjonarnego, łatwo go złożyć do kompaktowych rozmiarów, dzięki czemu nadaje się nawet do małego mieszkania i niepotrzebnie nie zajmuje naszej przestrzeni życiowej. Zaletę stanowi także niska waga – kiedy pogoda znów umożliwi ćwiczenia na zewnątrz, bez problemu wyniesiesz go gdzieś, gdzie nie będzie przeszkadzał do kolejnego sezonu.

Trenażer rowerowy
Trenażer rowerowy/ Jaki wybrać i kupić? Cena, ranking i opinie sportowców

Jeśli w naszym mieście poziom smogu zaczyna przekraczać normy, to w mieszkaniu, szczególnie wyposażonym w oczyszczacz powietrza, nie musimy się martwić szkodliwymi substancjami, oblepiającymi nasze płuca podczas treningu. Zaletą jest to, że trening na trenażerze, w przeciwieństwie do tradycyjnej jazdy, nie wymaga długiego przygotowania, toaletę mamy zawsze pod ręką, a roweru po wszystkim nie trzeba czyścić z błota.

Od października do marca to także bezpieczniejsza opcja, jeśli lubimy jazdę wieczorami. Nie ryzykujemy, że niedzielny kierowca nie zauważy naszych świateł oraz odblasków i spowoduje wypadek.

Rodzaje trenażerów rowerowych

Na rynku znajdziemy cztery podstawowe rodzaje trenażerów rowerowych, które znacząco różnią się ceną, a przede wszystkim zasadą działania. Wyróżniamy trenażery rowerowe:

  1. Z oporem powietrznym
  2. Rolkowe
  3. Magnetyczne
  4. Hydrauliczne / Elektroniczne

Trenażer rowerowy z oporem powietrznym

To najtańsza opcja z tych, które opisujemy. Opór stawiany jest przez wiatrak i nie ma możliwości jego regulowania: zawsze jest proporcjonalny do prędkości, z jaką pedałujemy. Do wad należy również wysoki poziom generowanego hałasu, który przy prędkości 30-40 km/h może się wydawać już bardzo uciążliwy.

Trenażer rowerowy rolkowy

Trenażery rowerowe rolkowe to wciąż prosta i tania propozycja. Skonstruowana ze stelaża i kilku rolek, na których stawiamy rower. Choć nieźle symuluje zwykłą jazdę, brakuje w niej możliwości dopasowania oporu do oczekiwań, a przynajmniej w szerszym zakresie niż taki, na jaki pozwalają przerzutki w naszym rowerze. Polecamy go szczególnie dla amatorów, którzy nie chcą wydać kroci na zimowy trening. Nadaje się przede wszystkim do rowerów szosowych i górskich. Świetnie sprawdzi się także jako rozgrzewka przed bardziej wymagającą trasą.

Zaletą i wadą zarazem jest to, że podczas treningu stale musimy pamiętać o utrzymaniu równowagi. Powoduje to dodatkową pracę ciała, ale zarazem nie pozwala na uprzyjemnienie sobie jazdy na przykład serialem.

Jaki Trenażer rowerowy
Jaki Trenażer rowerowy wybrać? Cena, opinie i ranking

Trenażer rowerowy magnetyczny

Z kolei trenażery rowerowe magnetyczne pozwalają na regulację oporu podczas jazdy i być może z tego powodu cieszą się tak dużą popularnością. Ich konstrukcja opiera się na układzie magnesów, powstrzymujących koło zamachowe, które odbiera moc z rolki znajdującej się pod tylnym kołem. Dzięki temu, że zamontowany do ramy rower stoi stabilnie i nie ma ryzyka przewrócenia się, podczas dość nudnego treningu możemy obejrzeć film czy nawet grać w gry wideo.

Zobacz też jak wybrać najlepszy rower spinningowy.

Trenażer rowerowy elektroniczny / hydrauliczny

To najbardziej zaawansowany trenażer rowerowy, który służy głównie profesjonalistom i dość sporo kosztuje. By zainstalować w nim rower, musimy zdemontować tylne koło i zamontować nasz jednoślad na specjalnej ramie, wyposażonej w kompatybilną kasetę.

Poprzez dostęp do wirtualnych tras treningowych, urządzenie dostosowuje opór do pokonywanej przez nas drogi, wyświetla obraz z niej na naszym urządzeniu mobilnym, a nawet pozwala rywalizować z kolarzami znajdującymi się po drugiej stronie globu!

Jaki jest najlepszy trenażer rowerowy? Jak go wybrać?

Na to pytanie nie ma właściwej odpowiedzi, bo w zależności od potrzeb, najlepszy może się okazać nawet najtańszy model trenażera! Zacznijmy więc od określenia naszych oczekiwań. Na pewno musi być to urządzenie wykonane z trwałych materiałów, które nie zużyją się podczas jednego sezonu. Warto zainwestować w możliwość regulacji oporu i opcję symulacji podjazdów i zjazdów.

Zwróć też uwagę na dodatkowe akcesoria do trenażera rowerowego. Przykładem może być dedykowana torba, która ułatwia przechowywanie i transport urządzenia. Jeśli zależy ci na nienaruszonej podłodze w mieszkaniu, rozejrzyj się za specjalną matą.
Myślisz o kolarstwie na poważnie? Zainwestuj w trenażer rowerowy z czujnikiem, dokonującym pomiaru prędkości i kadencji.

Ile kosztuje dobry trenażer rowerowy?

Cena trenażera rowerowego

W zależności od rodzaju, stopnia zaawansowania, a także marki, za trenażer rowerowy zapłacimy od 400 złotych do nawet 10 tysięcy złotych. Wszystko zależy tak naprawdę od tego, czego oczekujemy, a także, jaki budżet jesteśmy w stanie wygospodarować.

Najlepszy Trenażer rowerowy
Najlepszy Trenażer rowerowy

Opinie o trenażerze rowerowym

My spotkaliśmy się z bardzo pozytywnymi opiniami o trenażerach rowerowych. Za wygodę i uniwersalność cenią je zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści. A jak jest z Wami? Korzystacie z trenażerów rowerowych? Jeśli tak, jakie są Waszym zdaniem zalety takiego rozwiązania oraz czy ma ono jakieś wady? Czekamy na Wasze opinie w sekcji komentarzy.

Gdzie kupić trenażer rowerowy?

Trenażer rowerowy to na tyle proste i uniwersalne urządzenie, że jest bardzo popularne na polskim rynku. Producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom miłośnikom jednośladów i wypuszczają kolejne urządzenia tego typu. Trenażery rowerowe są oferowane między innymi przez Elite, Bkool, Tacx, Btwin i inne.

Trenażer rowerowy / Ranking najlepszych

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł rozwiał wątpliwości, czy i jaki trenażer rowerowy wybrać. Aby jeszcze lepiej przygotować Was do zakupów, przygotowaliśmy ranking najlepszych trenażerów rowerowych, biorąc pod uwagę, jakie modele klienci kupują najchętniej.

Dodaj komentarz